Dlaczego dorosłym tak trudno pokonać barierę językową i skutecznie komunikować się w języku obcym?
Obserwując przez wiele lat tysiące dorosłych kursantów zauważyliśmy kilka czynników, które utrudniają im czynienie postępów, szczególnie w zakresie komunikacji.
Jakie są tego przyczyny?
1. "Nie chcę gramatyki. Ja tylko chcę mówić" - to jedno z częstszych zdań wypowiadanych przez dorosłych kursantów. Nie ma w tym nic złego, bo uczymy się po to, aby się komunikować.
Bezbłędna gramatyka nie jest konieczna kiedy chcemy przekazać proste informacje czy mamy bezpośredni kontakt z rozmówcą i możemy wykorzystać mimikę i gesty, a rozmówca może poprosić o powtórzenie czy wyjaśnienie. Problemy zaczynają się jak chcemy wyrazić trochę bardziej złożone treści lub rozmawiamy przez telefon. Brak odpowiedniej struktury zdania, niewłaściwe słownictwo i błędy w wymowie powodują, że słuchający musi włożyć wiele wysiłku w zrozumienie tak nieprecyzyjnego przekazu i zwykle rezygnuje z rozmowy po kilku zdaniach, albo nie chcąc urazić mówiącego kiwa głową z udawanym zrozumieniem.
Tip: Jest kilka struktur gramatycznych, które warto dobrze opanować. Czasy: Present Simple i Present Continuous, Simple Past, Future Simple oraz struktura 'going to' pomogą nam precyzyjnie wyrazić kiedy dane wydarzenie miało, ma, lub będzie miało miejsce. To duża pomoc dla słuchającego. Pamiętaj, że chodzi o to, aby umieć ich użyć praktycznie, a nie tylko wiedzieć kiedy się je stosuje. Nawet wielokrotne czytanie czy słuchanie reguł gramatycznych nie pomoże jeśli nie zaczniesz używać ich w czasie mówienia.
2. "Jeśli wystarczy tylko kilka struktur to po co uczymy się tylu czasów i konstrukcji zdaniowych?" Odpowiedź jest bardzo prosta.
O ile jesteśmy w stanie kontrolować język, którego sami używamy nie mamy żadnego wpływu na to jakiego języka używa nasz rozmówca. Jeśli chcemy dobrze go zrozumieć musimy wiedzieć jaki przekaz niesie za sobą dana struktura. Warto więc wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy 'I used to work with him', a 'I am used to working with him'.
Tip: Jeśli uważasz, że dana konstrukcja nie jest Ci potrzebna, zapamiętaj przynajmniej jej znaczenie tak, aby zrozumieć kiedy ktoś inny jej użyje.
3. "Nie mam czasu, chcę szybko nauczyć się języka" To bardzo częsta postawa wśród dorosłych kursantów.
I znowu, nic dziwnego, bo dorośli zwykle mają nawał obowiązków i wiele rzeczy do pogodzenia. Problem polega na tym, że kiedy mówimy w języku obcym to wykorzystujemy słówka, zwroty i konstrukcje, które mamy dobrze utrwalone, a ten proces jest bardzo długotrwały i bardzo trudno go przyspieszyć. Chyba, że:
Tip 1: Regularnie powtarzamy słówka i zwroty w krótkich odstępach czasu np. 2-3 razy dziennie po 3-5 minut.
Tip 2: Uczymy się nie tylko pojedynczych słów, ale również par słów czy zwrotów, które często występują razem np. look for a job, have an interview, work from home etc. Posługiwanie się takimi 'zbitkami' przyspiesza i usprawnia proces mówienia oraz powoduje, że popełniamy mniej błędów.
Tip 3: Szukamy okazji do wykorzystania nowo poznanego języka w mówieniu np. w czasie lekcji, zajęć konwersacyjnych, ale i prywatnych rozmów.
Tip 4: Bardzo pomocne jest tak niedoceniane czytanie, szczególnie tekstów lekko ponad poziom na którym się znajdujemy. Lata edukacji spowodowały, że większość osób dorosłych to 'wzrokowcy' i łatwiej im się zapamiętuje kiedy coś widzą. Czytając utrwalamy struktury i słownictwo już poznane, ale również napotykamy nowe rzeczy i sami musimy dojść do ich znaczenia. Umiejętność nie do przecenienia kiedy zetkniemy się z językiem poza salą lekcyjną.
Tip 5: Jeśli nie lubisz czytać, wybieraj filmiki na YouTube o interesującej Cię tematyce. Na początku może być trudno, ale z każdym obejrzanym filmikiem będzie łatwiej. Dodatkową korzyścią jest to, że nasze ucho "osłuchuje się" z dźwiękami języka obcego i później łatwiej jest zrozumieć to co słyszymy.
4. Na koniec najważniejsze:
Żaden kurs nie jest w stanie nam pomóc, jeśli sami nie wdrożymy działań, które przyspieszą i wspomogą proces uczenia się. To najlepsza droga do sukcesu.
Wiemy, bo sami ją przeszliśmy.
Jeśli chcesz spróbować, wiemy jak Ci pomóc!
Zadzwoń, zapytaj, wyjaśnimy.
Dębica 600 036 840
Tarnów 600 036 890